Tips til jobbintervjuet

Tips til jobbintervjuet

Har du levert en god CV blir du forhåpentligvis også kalt inn til intervju. Da er det også noen ting du ikke bør si. Her deler karriererådgiver i Karrierehuset, Helen Gaunt Sande sine tips til jobbintervjuet.

Her er Helens tips til jobbintervjuet

I intervjusituasjonen tenker jeg at fallgruve nummer én er at selv om du har vært i en konflikt med nåværende arbeidsgiver, så bør du holde deg for god til å komme med negative utsagn, sier Sande. – Prøv å svar på en måte som viser at du er svært motivert for stillingen du har søkt på eller blitt innkalt til. For eksempel «denne stillingen virker altfor spennende til at jeg kunne la være å søke på den fordi…» Det handler om å vise at du vil til en ny jobb fremfor vekk fra eksisterende jobb. Dette vil garantert gagne deg, mener Sande.

Prøv å svar på en måte som viser at du er svært motivert for stillingen du har søkt på eller blitt innkalt til. For eksempel «denne stillingen virker altfor spennende til at jeg kunne la være å søke på den fordi…» Det handler om å vise at du vil til en ny jobb fremfor vekk fra eksisterende jobb. Dette vil garantert gagne deg, mener Sande.

Vi tilbyr gratis karrieresamtale

Vi tilbyr en gratis, effektiv karrieresamtale med en av våre sertifiserte karriererådgivere. Du får konkrete råd, og anbefalinger på hvilke tjenester som vil passe for deg og din situasjon.
Bestill gratis karrieresamtale

De gode historiene under jobbintervjuet

Det er ikke uvanlig å få spørsmål om din bakgrunn som kan være litt vanskelig å svare på. Ofte er det en knagg å henge ting på. Var det for eksempel noe som skjedde i bedriften som gjorde at du skiftet leder eller at samarbeidet ble vanskeligere? Her komme Helen med et par tips:

  • Du kan si at «selskapet er kjøpt opp av et annet selskap, som gjør at det blir umulig for meg å drive videre på en god måte», selv om det kanskje har vært nærmeste leder som for deg har vært utfordringen.
  • Eller jeg har vært i et «start up»-selskap, som har blitt til et «scale up»-selskap, og det er rett og slett blitt for vanskelig for meg å drive videre der.»

Sande råder til å snakke med andre og høre om historien du har kommet fram til fungerer og ikke kaster et dårlig lys tilbake på deg. Det er også viktig at historien ikke skal være usann – du må kunne stå inne for det du sier. Gjør du ikke det, vil det ofte skinne gjennom.

Det er viktig at historien ikke skal være usann – du må kunne stå inne for det du sier. Gjør du ikke det, vil det ofte skinne gjennom.

Karrierehuset

Bestill intervjutrening med karriererådgiver

Du opplever kanskje å bli innkalt til intervju, uten å nå helt frem. Bestiller du intervjutrening med en av våre rådgivere får du en sparringspartner/coach som hjelper deg på veien og sørger for at du stiller bedre rustet til det viktige intervjuet.

Bestill intervjutrening

Fokusere på det positive under jobbintervjuet

Fokuser dessuten gjerne på noe positivt. Har bedriften vært gjennom flere omorganiseringer, så ikke fokuser på den siste som gjorde at du ikke orket mer, men på de før, som du tross alt sto i: Jeg har vært gjennom flere omorganiseringer, men nå skjønte jeg at jeg måtte videre.» Har bedriften vært gjennom flere omorganiseringer, så ikke fokuser på den siste som gjorde at du ikke orket mer, men på de før, som du tross alt sto i: Jeg har vært gjennom flere omorganiseringer, men nå skjønte jeg at jeg måtte videre.»

Fokuser gjerne på noe positivt. Har bedriften vært gjennom flere omorganiseringer, så ikke fokuser på den siste som gjorde at du ikke orket mer, men på de før, som du tross alt sto i: Jeg har vært gjennom flere omorganiseringer, men nå skjønte jeg at jeg måtte videre.»

Skrevet av Karriererådgiver i Karrierehuset Helen Gaunt Sande

La våre karrierecoacher hjelpe deg

I Karrierehuset har vi ekspertise på arbeidsmarkedet, spisskompetanse på kompetansekartlegging, rådgivning, jobbsøkerverktøy og intervjutrening. Våre karriereveiledere levererer profesjonell karriererådgivning og har hjulpet tusenvis av mennesker med å komme seg ut i nye jobber. Med bruk av atferds-analyseverktøyet Persolog® gjennom hele prosessen, sikrer vi deg en rask og dedikert leveranse som resulterer i en prosess preget av profesjonalitet, innsikt og kvalitet. Vårt solide nettverk av allianser og partnerskap i rekrutteringsbransjen og næringslivet sikrer en raskere vei ut i arbeidslivet. Trenger du hjelp med å kartlegge egen kompetanse, hjelp til CV og søknad eller intervjuet? Våre sertifiserte karriererådgivere kan hjelpe deg med en karriereendring. Les mer om våre tjenester og bestill en av våre karrierepakker.

Karriererådgiver Espen Erfjell

Espen har lang erfaring som karriereveileder i eget selskap, og har jobbet som coach for gründere og ledere.Espen er opptatt av det unike hos hver enkelt og hjelper kandidater med å identifisere egne behov og ta gode valg. Espen er sertifisert i analyseverktøyet Persolog, utdannet NLP Coach og Business Coach.
Les mer om Espen Erfjell

Bestill time med Espen
Karriererrådgiver- Helen G. Sande

Karriererådgiver Helen Gaunt Sande

Helen har mange års erfaring som karriererådgiver og coach, og kan vise til svært gode resultater fra sitt arbeid med å løfte og fremme ledertalenter i ulike selskaper, i tillegg til det å hjelpe mennesker som har falt utenfor arbeidslivet tilbake ut i arbeid. Helen tilbyr coaching/veiledning både på engelsk og norsk.
Les mer om Helen Gaunt Sande

Bestill time med Helen
Mette Løyning

Karriererådgiver Mette Løyning

Mette har lang erfaring som karriererådgiver , HR-leder og rekrutterer. Hun har bidratt til å gi kandidater gode verktøy, økt motivasjon og selvtillit på vei inn i ny jobb, og er opptatt av å skape tillit og eierskap, ha fokus på det unike ved den enkelte, lytte og bidra til å skape motivasjon og tro på egne muligheter.
Les mer om Mette Løyning

Bestill time med Mette
Marius Eide

Karriererådgiver Marius Eide

Marius har lang erfaring innenfor kursvirksomhet, opplæring, utvikling av mennesker, og kan vise til svært gode resultater som karriererådgiver. Han møter deg med både optimisme og positiv energi, og evner å forstå og omsette din kompetanse til fordel for både deg og en fremtidig arbeidsgiver.
Les mer om Marius Eide

Bestill time med Marius

Kontakt oss for en uforpliktende samtale

Felter merket med * er påkrevet å fylle ut.

    Jeg kontakter dere som

    PrivatpersonBedrift





    Gratis karrieresamtale
    Vi tilbyr en gratis og effektiv karrieresamtale med en av våre karrierecoacher

    Kontakter du oss på vegne av din bedrift og ønsker informasjon om våre omstillingstjenester, outplacement og kurs? Ta kontakt på post@karrierehuset.no

    Gratis karrieresamtale
    Vi tilbyr en gratis og effektiv karrieresamtale med en av våre karrierecoacher
    Kontakter du oss på vegne av din bedrift og ønsker informasjon om våre omstillingstjenester, outplacement og kurs? Ta kontakt på post@karrierehuset.no